Klasa 2E liceum zdecydowała się w dość nietypowy sposób podsumować cykl lekcji związanych z omawianiem lektury "Pan Tadeusz" . Za namową wychowawczyni, miłośniczki epoki romantyzmu, przygotowali i odegrali fragmenty z narodowej epopei.
Wcielili się w postaci Dowejki i Domejki, przedstawiając ich spór i sposób jego rozwiązania. Odegrali sceny z życia Jacka Soplicy- zabójstwo Stolnika Horeszki oraz przedśmiertną spowiedź grzesznika. Zaprezentowali koncert Jankiela zastępując słynne cymbały innym instrumentem- gitarą . Nie zabrakło także tematyki miłosnej, a konkretnie dylematów Tadeusza Soplicy związanych z wyborem między pięknymi niewiastami- Telimeną i Zosią.

Uczniowie bardzo poważnie potraktowali wyzwanie rzucone przez wychowawczynię. W celu jak najlepszego odtworzenia sytuacji z lektury, niektórzy nauczyli sie na pamięć stosownych fragmentów epopei, inni, zachęceni przez Zuzię Kluk, zdecydowali się napisać rymowaną parafrazę działa Mickiewicza. Natomiast Dominik Serafin poszedł o krok dalej, stworzył własny tekst, Księgę 5 i 3/8 , w której ukazał rozterki miłosne młodego Soplicy.
Pomysł nietypowego podsumowania lektury okazał się bardzo udany. Pozwolił uczniom utrwalić najważniejsze treści, wyzwolił inwencję twórczą i aktorską oraz stał się okazją do dobrej zabawy.

 

oprac. Anna Piwowarska


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki