Realizując działania zaplanowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, postanowiliśmy zaprosić na zajęcia panią Annę Swoińską – kobietę, która jak sama przyznała- stała się poetką w wieku 50 lat. Ale na pisanie zawsze jest czas!

Pani Anna rodowita Kujawianka, od prawie pół wieku mieszka w Bydgoszczy. Goszcząc w Elblągu na VI Festiwalu Literatury Wielorzecza, zgodziła się zawitać do naszej szkoły. W zajęciach udział wzięła klasa IF (21.09.2018).

Każdy z uczniów otrzymał książkę beletrystyczną z biblioteki szkolnej. Następnie, stosując zasadę przypadkowości lub nie, miał wybrać około 15 zdań, tak by powstała krótka historia. Młodzież korzystając ze smatrfonów, spisała powstałą krótką historię i na głos ją odczytywała. Jak się okazało powstały najróżniejsze, często zaskakujące krótkie formy. Przykładem może być  tekst miłosny, który powstał na podstawie kryminalnej powieści Agnieszki Pietrzyk pt. „Śmierć kolekcjonera”. „Śmierć kolekcjonera” to mroczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji powieść, która wciąga czytelnika nie tylko w wartką akcję, ale też specyficzną atmosferę rzadkiego hobby. Jeden z jej wątków dotyczy zabójstwa starszego małżeństwa w Elblągu.
Kolejnym zadaniem było przetransformowanie tekstów na wiersze. Uczniowie zazwyczaj usuwali zbędne słowa, skracali tekst, ale efekt był niesamowity.
Poetka wielokrotnie powtarzała, że słowem można i trzeba się bawić. Zachęcała do pisania intuicyjnego. Podkreślała, że piękny test nie musi być długi. Ona sama pisze oszczędnie, nie używa wielu słów.


Biblioteka otrzymała w prezencie „Listy do Tosi” autorstwa Anny Swoińskiej.


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki