W ostatni czwartek tj. 24.10.2024r., odbyły się wybory uzupełniające do samorządu uczniowskiego. Gratulujemy, tym którzy dostali się i chcą pracować w tym roku szkolnym.
Skład zarządu SU na ten rok przedstawia się następująco:
Natalia Pietruszyńska kl. 2g - przewodnicząca
Przed nami wybory do samorządu uczniowskiego, które odbędą się 24.10.2024r.
Aby społeczności szkolnej było łatwiej wytypować swojego kandydata, samorząd uczniowski zorganizował debatę wyborczą.
Debata odbyła się w auli szkolnej a poprowadzili ją Natalia Pietruszyńska (2g) i Szymon Kottlenga (2a).
Samorząd przygotował pytania podzielone na trzy rundy. Pytania nie były łatwe i często poruszały tzw. drażliwe problemy życia szkolnego i rózne bolączki dnia z życia ucznia.
Otrzęsiny to tradycja w kalendarzu naszej szkoły. Każdego roku klasy pierwsze wraz z wychowawcami biorą udział imprezie, którą przygotowuje i powadzi Samorząd Uczniowski. W środę 16 października 2024r. w auli szkoły zaprosiliśmy cztery klasy pierwsze, by sprawdzić czy potrafią one śmiać się nie z innych, tylko z siebie samych, co wiedzą o szkole i wychowawcach.
Zabawę rozpoczęło ślubowanie ( kto chce, niech nie bierze je na poważnie ;-)😆😆😆😆
● Wchodząc do szkoły, zawsze mieć uśmiech od ucha do ucha – ślubuję
● Ustępować na korytarzu miejsca starszym kolegom i koleżankom, a najlepiej dygnąć przed nimi – ślubuję
● Dzielić się pracą domową z kolegą w potrzebie– ślubuję
● Nie tworzyć długich kolejek do łazienek i tłoku na korytarzach– ślubuję
● Poruszać się ruchem prawostronnym jednostajnie przyspieszonym - ślubuję
● Pilnować legitymacji szkolnej, bo nie stać Was na duplikat - ślubuję
● Wyrażać siebie artystycznie, rysując w zeszycie, zamiast na ławce lub ścianach i nie przyklejać gum pod ławki – ślubuję
● Widząc nauczyciela na korytarzu, kłaniać mu się nisko, wskazane jest przyklęknąć, życząc mu dobrego dnia – ślubuję
● Zawsze dobrze mówić o szkole, nawet gdy dostanę jedynkę – ślubuję
Klasy miały łącznie do wykonania siedem zadań, które różniły się trudnością, tematyką i sprawnością fizyczną. Najwięcej trudności sprawiło zadanie pt. Klasowa sztafeta Pięciu (lub nie) Wspaniałych. Sztafeta polegała na wykonaniu zadań w najkrótszym czasie. Sędziowie obserwowali poprawność wykonania zadania, i dawali sygnał ,aby drugi zawodnik rozpoczął koleje zadanie. I tak aż do piątego zadania. Najtrudniejsze było zapisanie słowa „Otrzęsiny” równiutko na wyznaczonej linii w alko- goglach. Co za arcydzieła kaligraficzne powstały. Odszukajcie w galerii i sami oceńcie 😂
Smaczne i ekologiczne nagrody ufundowała Rada Rodziców. Oto wyniki:
Dzień Edukacji Narodowej - październikowe święto pracowników szkoły.
Przy smakowitym poczęstunku pracownicy II LO spotkali się w pokoju nauczycielskim, by wspólnie przyjąć życzenia od dyrekcji szkoły, Rady Rodziców, władz miasta oraz Samorządu Uczniowskiego.
Szymon, Natalia, Alicja i Nikola przyniesli w preencie dwa kosze fistaszków z takimi oto życzeniami:
Zbliżają się uzupełniające wybory do Samorządu Uczniowskiego. Oto prezentacje siedmiu kandydatów, którzy liczą na wasze głosy 24.10.2024r.
Koniecznie zapoznajcie się z nimi:
Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego.
Co roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego na całym świecie, zmobilizowanie wysiłków na rzecz wsparcia osób doświadczających problemów psychicznych i uczynienie świata lepszym miejscem.
8 wskazówek, jak poprawić zdrowie psychiczne:
Skoncentruj się na pozytywnych aspektach swojego życia. Wypisz rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Staraj się trzymać pozytywnego nastawienia.
Wykazano, że regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą obniżyć stres i poprawić nastrój.
Stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Należy unikać rafinowanych węglowodanów, przetworzonej żywności i napojów z dodatkiem cukru.
Uczniowie!
Zachęcamy do dalszego udziału w akcji pomocowej dla powodzian.
Wolontariat szkolny zbiera przede wszystkim pieniądze, które na miejscu zostaną odpowiednio rozgospodarowane przez służby.
Pieniądze można wrzucać do charakterystycznych puszek znajdujących się w sali 26 i sekretariacie.
Serdecznie dziękujemy i pamiętajmy, że warto pomagać :)
- Wolontariat szkolny
17 września z ramienia wolontariatu w Naszej szkole odbył się kiermasz na adopcję wirtualną psa Rogera i kota Pimpka z elbląskiego schroniska.
Uczniowie mieli możliwość zakupić słodkie przekąski (ciasta, ciasteczka itp) za drobne pieniądze.
Cały dochód został przeznaczony na kontynuację adopcji naszych szkolnych adopciaków.
Dziękujemy wszystkim kupującym za dołożenie cegiełki do tej zbiórki.
- Wolontariat szkolny
Na wiosnę 2024 w naszej szkole pod hasłem Dwójka dla Afryki odbyła się zbiórka pieniędzy.
Prosiliśmy uczniów on przykazanie 2 zł na edukację dzieci z Kamerunu. Ten niewielki, jak na nasze realia wkład finansowy sprawił, że od września 2024 dwoje dzieci może chodzić do przedszkola.
Otrzymaliśmy ostatnio od pomagających w edukacji dzieci sióstr pallotynek z Centrum Misyjnego (https://liblink.pl/SBZZY6yQYy informację o niemal 5-letniej Agne oraz 4,5-letnim Danielu z Kamerunu. Gdyby nie nasze wsparcie, te dzieci nie miałyby szans na chodzenie nawet do przedszkola. Tym bardziej dziękujemy każdej osobie, która podzieliła się swoimi pieniędzmi i bezinteresownie pomogła potrzebującym.
Kolejna edycja zbiórki Dwójka dla Afryki odbędzie się w pierwszej połowie 2025.
ks. Marek Piedziewicz
W sobotę 7 września gościliśmy w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Czytaną w całej Polsce lekturą był w tym roku "Kordian" Juliusza Słowackiego.
Uczniowie I LO przygotowali część artystyczną wprowadzającą w tę lekturę, czytanie rozpoczęli natomiast pań wiceprezydent Elbląga, przedstawiciele Departamentu Edukacji i Pani Dyrektor szkoły.
Nasi przedstawiciele wystąpili jako 27. delegacja. Natalia Pietruszyńska, Nikola Stolpa I Szymon Kottlenga reprezentowali naszą szkołę podczas miejskich obchodów Narodowego Czytania. Ubrani w stroje z epoki użyczone przez Teatr Sewruka w Elblągu zaprezentowali ostatnią scenę dramatu, egzekucję Kordiana.
ks. Marek Piedziewicz