W piątek 29 października na platformie Teams odbyły się zajęcia prowadzone przez pracowników uczelni wyższych, przeznaczone dla uczniów klas pierwszych naszego liceum. Wykład inauguracyjny wygłosił dr Kamil Iwankiewicz z Olsztyna („Podróże z nauką w tle”), który opowiadał nam o swoich podróżach po świecie i pracy nurka badającego jeziora znajdujące się w górach Ameryki Południowej i Północnej.
Następnie odbyły się wykłady dostosowane do profilu klasy.
Dla naszej klasy politechnicznej wykład prowadziła pani dr hab.inż. Beata Bochentyn, prof. Politechniki Gdańskiej. Pani Bochentyn wygłosiła wykład pt. „Mikroskopia w służbie nanotechnologii, inżynierii materiałowej, archeologii, medycyny i biologii”. Z lekcji dowiedzieliśmy się, że mikroskop to urządzenie, które pozwala nam poznać świat i jego funkcjonowanie. Wymienione zostały następujące rodzaje mikroskopów: świetlny, konfokalny, mikroskop sił atomowych oraz skaningowy mikroskop elektronowy. Dzięki temu urządzeniu możemy obserwować szczegóły budowy żywych oraz martwych obiektów. Mikroskopy są wykorzystywane w takich dziedzinach jak: kosmetologia, biologia, medycyna oraz archeologia. Lekcja otworzyła nam oczy na fakt, że fizyka jest nauką wykorzystywaną w różnych dziedzinach wiedzy i życia.
Wykłady były bardzo interesujące i przydatne w dalszej nauce. Oprócz wiedzy ukazały nam, jak wielkie znaczenie w dorosłym życiu ma połączenie pracy z pasją.

Kornelia Kaszyc, kl. IE

 


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki