W piątek 29 października tradycyjnie w naszej szkole odbyła się uroczystość inaugurująca Rok Szkolno-Akademicki 2021/2022 oraz „Dzień z pasją”. Ze względów pandemicznych forma spotkania z wykładowcami była inna niż zazwyczaj. Uczniowie klas I i nauczyciele połączyli się z zaproszonymi gośćmi na platformie MS-Teams.  Tematyka spotkań została dostosowana do profilu każdej klasy. Część wstępną umilił występ uczennicy Michaliny Józefowicz.

Wykład inauguracyjny wygłosił dr Kamil Iwankiewicz, dyrektor NBP w Olsztynie („Podróże z nauką w tle”), który opowiadał nam o swoich podróżach po świecie i pracy nurka badającego jeziora znajdujące się w górach Ameryki Południowej i Północnej. W wykładzie tym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas pierwszych, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

Klasy humanistyczne 1a i1b uczestniczyły w spotkaniu z panią aspirant Katarzyną Stankiewicz, która na co dzień pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu. Wykład został poświęcony cyberprzemocy i aspektów prawnych z nią zawiązanych. Zrozumieliśmy, że temat cyberprzemocy jest o wiele poważniejszy niż nam się wydawało, a konsekwencje nękania w sieci są widoczne w zachowaniu i zdrowiu psychicznym, zarówno ofiary jak i sprawcy. W internecie nikt nie jest anonimowy. Nawet najmniejsze przewinienie może być przyczyną problemów, które mogą dotknąć nas lub osób z naszego otoczenia.

Następnie klasy wysłuchały wykładu dr hab. Moniki Szwarc pt. Co chcesz wiedzieć o prawie europejskim a boisz się zapytać. Pani doktor opowiedziała o cechach charakterystycznych prawa UE, prawie Unii jako nowym porządku prawnym, wspomniała o autonomii prawa UE oraz roli orzecznictwa.

Dla klasy biologiczno-chemicznej, 1c przewidziano wykład inż. Oskara Rondy z Politechniki Gdańskiej, Wydziału Chemii. Klasa dowiedziała się, że w Polsce ciągle odczuwalne są skutki wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu sprzed 35 lat. Naukowcy pobrali próbki grzybów pochodzących z wybranych obszarów Polski i przekonali się, że wiele z nich wykazuje skażenie radioaktywnymi cząstkami oraz metalami ciężkimi (dotyczy to szczególnie południa Polski oraz w okolic Opola).

Następnie uczniowie wzięli udział w spotkaniu z Panią dr Magdalena Bazgier z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która opowiadała o swoich badaniach dotyczących zmian kardiologicznych u osób z dystrofią mięśniową Duchenne’a. Jak się okazuje, śmiertelność w tej chorobie coraz częściej spowodowana jest zmianami w mięśniu sercowym, a nie, jak się powszechnie uważa, niewydolnością mięśni oddechowych. Pani doktor odpowiadała również na pytania dotyczące studiów medycznych oraz pracy lekarza.

Klasy biznesowe miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią dr inż. Ewą Mazurek-Krasodomską z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, zorganizowane w ramach „Dnia z Pasją” dotyczące kryptowalut i tego, czy mogą one w przyszłości zastąpić pieniądze w postaci fizycznej.

Wykład rozpoczął się od przedstawienia koncepcji denacjonalizacji pieniądza i agregatów pieniężnych (M0, M1, M2 i M3) oraz objaśnienia ich rosnących zakresów; od gotówki w obiegu i rezerw banków centralnych w M0 do papierów dłużnych w M3. Następnie pani prelegentka przedstawiła kilka ogólnych definicji waluty wirtualnej, krypto walut i pieniądza bezgotówkowego. Wyjaśnione zostało także na czym bazuje waluta kryptograficzna - bazuje ona na technologii rozproszonego systemu księgowego - blockchain. Pani prelegentka zaznaczyła jednak, że inwestycja w krypto waluty wiąże się z dużym ryzykiem, powołując się w tym miejscu na cytat z Warrena Buffetta, który uczy nas, żeby nie inwestować w biznes, którego się nie rozumie. Ostatnim tematem poruszonym na wykładzie był aspekt zastąpienia pieniądza tradycyjnego, pieniądzem w formie cyfrowej do czego przygotowują się już niektóre banki centralne, a co wiąże się z różnymi kontrowersjami jak np. nieanonimowość i kontrola nad wydatkami.

Z kolei klasy matematyczno-fizyczne 1e,1f wysłuchały wykładu dr hab. inż. Beaty Bochetyn z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Pani profesor zapoznała uczniów z różnymi rodzajami mikroskopów (świetlny, konfokalny, mikroskop sił atomowych oraz skaningowy mikroskop elektronowy) oraz sposobami ich wykorzystania w takich dziedzinach życia jak kosmetologia, biologia, medycyna oraz archeologia.

Dzięki formie online społeczność naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w niezapomnianych spotkaniach, które byłyby niemożliwe do przeprowadzenia stacjonarnie ze względu na liczne obowiązki zaproszonych gości oraz dzielącą nas odległość. Wszystkie wykłady cieszyły się uznaniem uczestników, ponieważ przeprowadzone były przez prawdziwych pasjonatów. Goście udowodnili, jak ważne jest przy wyborze zawodu i kierunku kształcenia branie pod uwagę zainteresowań oraz predyspozycji osobistych.

Kolejna edycja już za rok! Serdecznie zapraszamy!


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki